Harbu' lu' Je
Te rugam sa te inregistrezi/loghezi,
Pentru a vedea alte Topicuri/Sectiuni mai "speciale".

Multumim pentru intelegere!
Harbu' lu' Je
Te rugam sa te inregistrezi/loghezi,
Pentru a vedea alte Topicuri/Sectiuni mai "speciale".

Multumim pentru intelegere!
Harbu' lu' Je
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Bine ati venit in forum-urile Harbu' lu' Je
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Cuvinte-cheie
clasa pentru romana limba unitatea evaluare
Ultimele subiecte
» Cuvant de inceput
           Angela Moldovan EmptyDum 21 Dec 2014 - 23:51 Scris de Rush

» Portofoliu Limba franceza
           Angela Moldovan EmptySam 31 Mai 2014 - 8:21 Scris de Rush

» Fisa basm - model
           Angela Moldovan EmptyMar 20 Mai 2014 - 3:53 Scris de Rush

» Doua Loturi - rezumat
           Angela Moldovan EmptyLun 19 Mai 2014 - 11:15 Scris de Rush

» Pasa hasan - rezumat
           Angela Moldovan EmptyLun 19 Mai 2014 - 11:09 Scris de Rush

» Recapitulare pentru teza - Amintiri din copilarie - rezumat
           Angela Moldovan EmptyLun 19 Mai 2014 - 10:43 Scris de Rush

»  Veta Biriș
           Angela Moldovan EmptyMier 14 Mai 2014 - 9:33 Scris de Rush

»  Toni Iordache
           Angela Moldovan EmptyMier 14 Mai 2014 - 9:32 Scris de Rush

» Sofia Vicoveanca
           Angela Moldovan EmptyMier 14 Mai 2014 - 9:29 Scris de Rush

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Parteneri
forum gratuit



Cei mai activi postatori ai lunii
Niciun utilizator
Statistici
Avem 45 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: radu.mada35@yahoo.com

Membrii nostri au postat un numar de 154 mesaje în 113 subiecte
Bookmarking social
Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Harbu' lu' Je pe site-ul dvs. de bookmarking social
Radio Zu

 

  Angela Moldovan

In jos 
AutorMesaj
Rush
Site Owner
Site Owner
Rush


Mesaje : 1455
Puncte : 2230
Reputatie : 71
Data de inscriere : 07/02/2013
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

           Angela Moldovan Empty
MesajSubiect: Angela Moldovan              Angela Moldovan EmptyMier 14 Mai 2014 - 8:40

           Angela Moldovan 5ckqh1



Angela Moldovan
(n. 19 septembrie 1927, Chișinău, d. 13 octombrie 2013,București)

A fost cântăreață română de muzică populară. A fost căsătorită cu actorul Victor Moldovan, și cu textierul, scenaristul Mircea Block, autorul versurilor a mai multor binecunoscute cântece precum "Mi-am facut bundita noua", „Fata neichii”, „Sărba de la Deleni”, „Ia mai zi-i măi fluieraș”, „Merge satul la cules”, „Dorul mă cată pe-acasă”.

Deși s-a născut la Chișinău, Angela Moldovan s-a mutat alături de familie la Târgu-Mureș, apoi la Timișoara și Suceava.
A absolvit liceul la Suceava, apoi Conservatorul la Cluj. Debutează în 1950 pe scena Operei din Cluj, unde a activat timp de patru ani.

Din motive strict familiale, solista a fost nevoită să se mute la București. În anul 1953 devine solistă a Ansamblului „Barbu Lăutaru”. Mai târziu este acceptată în cadrul Ansamblului "Ciocârlia". Apoi a câștigat un concurs pentru un post de solistă și a început sa cânte în diferite spectacole.
Angela Moldovan a fost apreciată pe toate meridianele lumii unde a realizat zeci de turnee.

Repertoriul Angelei Moldovan este, în mare măsură din culegerile personale ale artistei, cu precădere din zona nordului Moldovei și a Bucovinei.
Melodia cu care s-a lansat, în anii '60, este "La Oglindă", pe versuri de George Coșbuc. A urmat "Mi-am facut bundiță nouă", cântec pe care l-a învățat de la bunica sa din Basarabia, și care a devenit cel mai mare hit al artistei, fiind preluat și de alte colege de breaslă.

A mai lansat numeroase alte piese: "Cine stă posomorâtă", "Asta-i sârba mărunțică", "Mi-am pus dorul pe cântar", "Fata neichii", etc. [1] Este cunoscută publicului larg și din apariția în filmul "Veronica", în rolul Smarandei.

În 1960 este decorată cu Ordinul „Muncii” clasa a II-a. În același an primește titlul de „Artist Emerit” al R.P.R.
A fost laureată a Festivalurilor și Concursurilor Internaționale de la Varșovia și Moscova, primind „Premiul I”.

A jucat în numeroase opere, cum ar fi: "Nunta lui Figaro" (Mozart); "Rigoletto" (Verdi); "Hänsel și Gretel" (Humperdinck). S-a stins din viață duminică, la vârsta de 86 de ani, din cauza unor probleme cardiace.

Sus In jos
 
Angela Moldovan
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Harbu' lu' Je :: Scoala - ajutor pentru toti :: Portofoliu muzical-
Mergi direct la: